Välkomna till Svenska mästerskapen i roddmaskin!

Tävlingen arrangeras på RådaRum i Mölnlyckem Härryda kommun den 9 mars. Rådarum är en arena för musik, teater, föreläsningar, fest och nu även idrott, läs gärna mer på Rådarum.

Anmälan görs ONLINE(klicka här) per klubb senast den 26 februari.

Vi vill uppmärksamma alla deltagare på ett par saker.

  • Vi kommer erbjuda en tävling utöver det vanliga med fart, fläkt och musik!
  • Det kommer inte ske några försök, vid fler än 12 startande i en klass ros finalen i fler heat.
  • Starttider och loppordning är preliminära, och arrangören förbehåller sig rätten att justera denna.
  • Vi kommer inte erbjuda tränare sittplats eller ha funktionärer vid respektive roddmaskin.
  • Det kommer finnas lunch att köpa, det är inte tillåtet att ta med egen mat.
  • Omklädning kan ske i arenan men det finns ingen möjlighet till dusch. Dusch hänvisas till närliggande skola alternativt Mölndals roddklubb.
  • Det kommer att finnas en pastabuffe (Lasagne, pastasallad, pasta med varmsås) för 119:-, denna betalas på plats med förbeställs  senast den 29 februari genom mejl till regatta.radasio@gmail.com . OBS Eftersom vi befinner oss på en eventarena kommer det inte vara tillåtet att ta med egen mat. Det kommer också finnas vanlig lunch samt fika, läs mer på www.radarum.se

Anmälningsavgifter faktureras i efterhand, startavgiften enligt:

Junior D: 120 kr/singel; 150 kr/dubbel; 180 kr/fyra

Övriga: 275 kr/singel;  330 kr/dubbel; 440 kr/fyra

Vi bjuder in i följande klasser, men också en spännande skol-/klasstävling för högstadiet och gymnasiet, läs mer Vilken skola har bäst drag(KLICKA HÄR).

Tid Lopp Klass Distans Mästerskap
11:00 101 Flickor Junior D 10-12år 1 min
11:05 102 Pojkar junior D 10-12år 1 min
11:10 103 Damer Junior C 13-14år 500 m Förbundsmästerskap
11:15 104 Herrar Junior C 13-14år 500 m Förbundsmästerskap
11:20 105 Damer Junior B 15-16år 1000 m Förbundsmästerskap
11:30 106 Herrar Junior B 15-16år 1000 m Förbundsmästerskap
11:40 107 Damer Junior A 17-18år 2000 m Svenska Mästerskap
11:50 108 Herrar Junior A 17-18år 2000 m Svenska Mästerskap
12:00 109 Damer Senior Lättvikt 19- 2000 m Svenska Mästerskap
12:10 110 Herrar Senior Lättvikt 19- 2000 m Svenska Mästerskap
12:20 111 Damer Senior 19- 2000 m Svenska Mästerskap
12:30 112 Herrar Senior 19- 2000 m Svenska Mästerskap
12:40 P113 Herrar Para 2 min
12:45 P114 Damer Para 2 min
13:00 115 Damer Senior 19- 500m Svenska Mästerskap
13:10 116 Herrar Senior 19- 500m Svenska Mästerskap
14:00 121 2x Flickor Junior D 10-12år 1 min
14:05 122 2x Pojkar junior D 10-12år 1 min
14:10 123 2x Damer Junior C 13-14år 500 m Förbundsmästerskap
14:15 124 2x Herrar Junior C 13-14år 500 m Förbundsmästerskap
14:20 125 2x Damer Junior B 15-16år 1000 m Förbundsmästerskap
14:30 126 2x Herrar Junior B 15-16år 1000 m  Förbundsmästerskap
14:40 127 2x Damer Junior A 17-18år 2000 m  Svenska Mästerskap
14:50 128 2x Herrar Junior A 17-18år 2000 m  Svenska Mästerskap
TBD 129 2x Damer lättvikt 19- 2000m Svenska Mästerskap
TBD 130 2x Herrar lättvikt 19- 2000m Svenska Mästerskap
TBD 131 2x Damer Senior 19- 2000m Svenska Mästerskap
TBD 132 2x Herrar Senior 19- 2000m Svenska Mästerskap